Introdukcja zwierzyny łownej w polskie łowiska

Introdukcja zwierzyny żywej, dziko żyjącej prowadzona jest na podstawie posiadanej przez BPD Art-Hubert w Leżajsku Koncesji Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa DLŁ-752/8/96/97 która upoważnia do : OBROTU w KRAJU i ZAGRANICĄ ZWIERZYNĄ ŻYWĄ.

Z przyjemnością informujemy, że z dniem 28.08.2008 rozpoczęliśmy dostarczanie żywych zajęcy z hodowli klatkowo - woljerowych w Słowacji do polskich łowisk.

Pierwszymi pionierami w sezonie 2008/2009 byli myśliwi z Koła Łowieckiego "CYRANKA" w Legnicy. Koledzy zakupili 50 szt. zająców dorocznych o doskonałej kondycji w wieku od 6 - 8 miesięcy, które zostały dostarczone w łowisko samochodem BPD "Art-Hubert" gratis.

Zające wysiedlono na terenie obwodu łowieckiego nr 187 woj. dolnośląskie. Przy wysiedlaniu uczestniczył cały Zarząd Koła Łowieckiego "CYRANKA" i przedstawiciele Komisji Rewizyjnej. Zające doskonale przyjęły się w zadysponowanym im terenie uprzednio przygotowanym , przez wybudowanie odpowiednich podsypów z korytkami do podawania ziarna/owsa , pszenicy , kukurydzy\ i karmy w formie granulatu z kokcydiostykiem który przeciwdziała jednej z wielu chorób dziesiątkujących zająca jakim jest KOKCYDIOZA.

Następnymi Kołami Łowieckimi, które przystąpiły do introdukcji zająca szaraka to Wojskowe Koło Łowieckie nr 154 "ROGACZ" w Rzeszowie , Koło łowieckie Jedność Rzeszów , Koło Łowieckie Polana Nowa Sarzyna , Koło Łowieckie Dzik w Leżajsku woj.Podkarpackie. Zakupiono 350 szt żywych zajęcy z hodowli w Słowacji i wzorem roku ubiegłego dokonano introdukcji.

Na przestrzeni sezonu 2010/2011 przystąpiły do introdukcji zająca Koła Łowieckie z woj. Lubelskiego , Podlaskiego, Łódzkiego , Dolnośląskiego , Mazowieckiego , Zachodniopomorskiego , Warmińsko mazurskiego/np. Koło Łowieckie Przepiórka Kleosin , Koło łow.Brzask Warszawa , Koło Łowieckie Szarak Ketrzyn , Koło Łowieckie Nr 57 "PADWA" w Zamościu. Koło Łowieckie "PADWA" zakupiło i wysiedliło w łowisko obwodu łowieckiego nr 260 - 50 szt. pięknych żwawych zajączków dostarczonych dnia 29.08.2010 r przez BPD "Art-Hubert" Leżajsk. Przy introdukcji uczestniczył cały Zarząd Koła z Prezesem Kusiem Wiesławem, łowczym Tokarzem Stanisławem na czele oraz koledzy myśliwi i stażyści. Dostawa zajęcy do realizacji projektu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie z przeznaczeniem do zasiedleń łowisk Kół łowieckich wytypowanych do realizacji projektu "Ożywić pola" finansowanego z środków na Ochronę Przyrody .

Sezon 2011/2012 to kolejny etap wysiedleń zająca szaraka w z programu Urzędu Marszałkowskiego woj Lubelskiego łowiska Kół łowieckich i OHZetów ALP w Świebodzinie , OHZ PZŁ w Suwałkach , prywatnych odbiorców uruchamiających hodowle klatkowe w Polsce. Realizacja dotacji Unijnych np w Kole Łow. "Świt" Zamość Koła łow Leśnik Jarkowice , Koła łow."Gwizd" Leśna woj Dolnośląskie i wiele innych.

Sezon 2012/2013 to kolejny etap realizacji programów Unijnych w woj Zamojskim , Dolnośląskim , Warmińsko mazurskim.

Wysiedlane Zające posiadają certyfikaty weterynaryjne i świadectwa pochodzenia oraz wymagane szczepienia.

Dostarczane sa specjalistycznym transportem zatwierdzonym przez Inspektorat Weterynaryjny do tego typu działalności jakim jest obrót zwierzyna żywą.

Jesteśmy przekonani, że jesienne zasilanie łowisk zającem ma swój wielokrotny sens. Po pierwsze w polach jest bardzo dużo pożywienia, soczystych traw, koniczyny, lucerny, liści buraczanych i kapusty co spowoduje natychmiastowe żerowanie zająca bez potrzeby poszukiwania pokarmu jak ma to miejsce w okresie zimowym. W terenie jest wiele zielonych remiz, które są schronieniem przed szkodnikami. Ponadto zające przystąpią do jesiennych parkotów i oczywiście wiosennych, co przełoży się na efektywność i liczebność wysiedlonej populacji.

Z relacji kolegów z Zarządów Kół Łowieckich, które skorzystały z naszych propozycji i dokonały introdukcji zająca z Słowacji wynika, ze przyrost zająca jest znaczny i bardzo widoczny.

Szereg kół łowieckich które wysiedlały zająca przystąpiło do polowań.

Pozwalają im na to dobre stany zająca szaraka który połączył się z tym bytującym w naturalnym środowisku i zwiększył istniejąca populacje.

Sprawdza się tym samym odwieczna teoria , ze dostarczona nowa świeża krew powoduje doskonałe wyniki i zwiększa populacje dorodnego szaraka. Tak czynili Polscy i Europejscy magnaci i obszarnicy ziemscy i dlatego przez wiele lat mieliśmy w Polsce tak dobre stany zająca.

Zapraszamy zainteresowane Koła do zakupu żywych zajęcy za naszym pośrednictwem. Oczekujemy zapytań i zamówień na dostawy w sezonie późno letnim i jesienno - zimowym.

Realizujemy zamówienia dotyczące danieli, muflonów i pośredniczymy w sprzedaży jeleni oraz bażantów i kuropatw.

Zamówienia prosimy składać:
tel / fax na nr 17 242 17 90
lub pocztą mail art-hubert@wincom.com.pl
tel. kom 505077876 / 516077504

Z myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓR